A vaginális és endometriális mikrobiom egy dinamikusan komplex rendszer, amelynek összetétele számos belső (endogén) és külső (exogén) tényező függvénye. Ilyenek többek között a kor, a szexuális szokások, a hormonális állapotok, a különböző fertőzések, és a szedett gyógyszerek. A szakirodalom szerint összefüggés van a mikrobiom összetétele és a sikeres, vagy sikertelen megtermékenyítések (természetes vagy mesterséges) között. A mikrobiom eltérések szoros összefüggésben vannak az urogenitális fertőzésekkel és a terhességi komplikációkkal.
Mi a teszt célja?
A vagina és az endometrium számos mikroorganizmus élőhelye, amelyek közül elsősorban a baktériumok az uralkodók. Egy másik jellemző sajátosság, hogy a baktériumok között is vannak olyan törzsek, illetve fajok, amelyek normális esetben túlsúlyban vannak (pl: Lactobacillus). A Lactobacillus-ok egyrészt tejsavtermelésük révén csökkentik a környezet pH-ját, másrészt ún. bakteriocin (egyfajta bakteriális antibiotikum) termelés révén szabályozzák az egyéb mikróbák szaporodását. Külső és/vagy belső tényezők az egyensúlyban lévő mikrobiom összetételét felboríthatják (diszbiózis), és elősegíthetik a kórokozó mikroorganizmusok elszaporodását. Egyebek mellett például ilyen tényező a női szervezet által termelt ösztrogén, amelynek a hiányában kevesebb a glikogén, ami a Lactobacillus-ok egyik tápanyaga. A glikogént alakítják át tejsavvá, ami savas környezetet biztosít. A kevesebb tejsav miatt megemelkedik a környezet pH-ja, és lehetőség nyílik kórokozó mikroorganizmusok szaporodására. A teszt célja, hogy a mikrobiom összetételét kimutassa (minőségi és mennyiségi elemzés), és segítse a személyre szabott terápiát.
Mit mutat meg pontosan a teszt eredménye?
A teszt a női nemi szervben található mikroorganizmusokat, és azok mennyiségét mutatja ki, beleértve a kórokozó mikróbákat is. Szemben a hagyományos tenyésztéses, vagy DNS alapú tesztekkel nemcsak a mikróbák jelenlétét, vagy hiányát detektálja, hanem a vaginában található mikróbák mennyiségét is meghatározza (mikrobiom elemzés). Ez azért fontos, mert a mikrobiomban mindig találhatók ún. feltételes kórokozók, illetve anaerob mikróbák. Előbbiek csak akkor igényelnek kezelést, ha egy bizonyos mennyiségnél nagyobb arányban vannak jelen. Utóbbiak oxigén jelenlétében elpusztulnak, így a hagyományos tenyésztési eljárásokkal nehéz a kimutatásuk.

- ábra A vaginális mikrobiom összetétele
Hogyan végezzük a tesztet?
A tesztet RT-PCR (real-time PCR) segítségével végzik. Az RT-PCR az egyik legérzékenyebb detektálási eljárás, sokkal érzékenyebb, mint a hagyományos tenyésztéses eljárások. Az RT-PCR segítségével nemcsak az adott mikróba jelenlétét, vagy hiányát lehet meghatározni, hanem a pontos mennyiségét is.
Mikor érdemes elvégeztetni a Femoflor tesztet?
A teszt egyaránt javasolható (indikációk):
- Urogenitális fertőzések, vagy ezek tünetei esetében
- A vaginális mikrobiom potenciális változásai esetében, miszerint:
- antibiotikum, hormon, vagy citoszatikus kezelés esetén
- fogamazásgátlók szedése esetén
- új szexuális partner esetében
- Műtéti beavatkozások előtt
- RIF és RPL esetében (megtapadási hibák, illetve spontán abortuszok esetében)
- A várandósság felkészítésében
- Eltérő tenyésztési eredmények esetében
- Posztmenopauzális vaginitisz esetében