Miről lesz szó?
- Az andrológiai esetek 30-60%-ban idiopátiásak (nincs megfogható ok)
- Az idiopátiás esetek jelentős részében az ondóúti gyulladás áll a háttérben
- A gyulladást a kórokozó mikróbák okozzák
- A kórokozók a hagyományos tenyésztéses eljárásokkal sok esetben nem mutathatók ki
- Az ANDROFLOR módszer segítségével kimutathatók a rejtett kórokozók, illetve feltérképezhető az ondó mikrobiomja
A meddőség ismeretlen okai
A WHO 2021-ben kiadott 6. szabályrendszere jelentősen módosította a spermiumszámra, -koncentrációra, -morfológiára korábban megadott határértékeket. Arra azonban nem ad egyértelmű felvilágosítást, hogy az adott minta fertilis vagy infertilis. A szakirodalom alapján az andrológiai esetek 30−60%-ban idiopátiásak, és ezen esetek mintegy 80%-ában az oxidatív stressz áll az infertilitás hátterében.
Az ESHRE (Europoean Society of Human Reproduction) 2022-es Milánóban tartott konferenciáján új elnevezés született az oxidatív stressz okozta tünetegyüttesre, MOSI-nak keresztelték el (Male Oxidative Stress Infertility). Elhangzott az is, hogy a MOSI kezelhető. A MOSI egyik oka a szervezetben található gyulladás. A gyulladást okozhatják az ondóútban, illetve az ejakulátumban található mikroorganizmusok. Sokáig az volt a hivatalos álláspont, hogy a férfiak ondója steril.
Az utóbbi évek kutatásai azonban azt mutatják, hogy az ejakulátumnak, illetve az ondóútnak létezik saját mikrobiomja. Akkor jelentkezik probléma, amikor a mikrobiomban túlsúlyba kerülnek a kórokozó mikroorganizmusok. Ilyenkor a szervezet védekezni kezd, és egyre több fehérvérsejtet termel. A fehérvérsejtek fokozottan termelik a ROS-kat, hogy el tudják pusztítani a kórokozókat. A megnövekedett ROS szám károsítja a spermiumokat, és a kialakulásuk folyamatát is. Sok esetben azonban, az irodalom szerint mintegy 50%-ban, a hagyományos tenyésztéses eljárásokkal nem sikerül kimutatni kórokozót az ondóból, bár a páciensnek tünetei vannak. Az is lehetséges, hogy tünetek nem jelentkeznek, azonban a spermaanalízis sok fehérvérsejtet mutat ki az ondóból.
Egy új analizáló módszerrel azonban (ANDROFLOR) az ondó mikrobiomja feltérképezhető, és a rejtett kórokozók kimutathatók. A módszer real-time PCR alapon működik, tehát elvben akár egyetlen sejtet is ki tud mutatni, annyira pontos. A pontos meghatározás megkönnyíti a diagnózis megállapítását, és segíti a terápia felállítását.