Akkor beszélünk meddőségről, ha legalább 1 éven át tartó célzott együttlét során sem jön létre a kívánt várandósság. A meddőség esetében 40%-ban a férfiaknál kell keresni az okot, de az esetek 20-40%-ban az ok nem ismert, ún. idiopátiás. A szakirodalom szerint az idiopátiás esetek mintegy 50%-60%-ában az oxidatív stresszt (OS) lehet okolni a kialakult meddőségért. Az OS képes roncsolni a spermiumok membránrendszerét, és a DNS szétesését, ún. fragmentációt okoz. A fragmentált DNS-t tartalmazó spermiumok fragmentációs indexe (DFI) magas, és az ilyen spermiumokkal végzett megtermékenyítés, függetlenül a megtermékenyítés módjától (természetes, vagy mesterséges, inszemináció, vagy IVF) olyan embriót eredményez, amely kevésbé életképes.
Mennyire gyakori a férfimeddőség?
- A szakirodalmi adatok alapján globálisan a párok 15%-a meddő, a férfiak esetében pedig 2-12% az előfordulási arány.
- A férfiak 20-70%-ban, átlagosan mintegy 40%-ban felelősek az infertilitásért a gyermeket kívánó párok esetében.
- Az infertilis férfiak esetében 20-40%-ban nem találják meg okot.
Mi a teszt célja?
A mesterséges megtermékenyítés (Asszisztált Reprodukciós Technológia, ART) során használt spermium előkészítési módszerek a spermiumok fragmentációs indexét, DFI-jét növelik. Ráadásul a minél idősebb a férfi, és minél lassabban mozognak a spermiumok, annál magasabb a DFI. A szakirodalom szerint szoros összefüggés mutatkozik a mozgásképesség és a DFI között. Megfelelő szelektáló eljárás hiányában azonban nincs lehetőség a fragmentált DNS-t hordozó spermiumok kiszűrésére, és az ilyen spermiumokkal végzett megtermékenyítés nagyobb valószínűséggel hoz létre életképtelen embriókat. Amennyiben a SSA filterrel végzik az előkészítést, úgy a DFI egy nagyságrenddel alacsonyabb lesz. Az SSA képes elválasztani a magas DFI-jű spermiumokat, valamint a mozgást akadályozó sejtes elemeket és törmeléket a jól mozgó, alacsony DFI-jű spermiumoktól. Az alacsony DFI egészségesebb embriókat, és végső soron magasabb terhességi rátát jelent mind inszemináció, mind pedig IVF esetében. A filter használatával jobb eredményeket lehet elérni, mint a hagyományos megoldások esetében (ld: ábra).
Mikor érdemes használni az SSA filtert?
- Meddőség esetén, amikor már ismert, hogy a meddőség nem női eredetű, és a meddőség leggyakoribb okai már kizárásra kerültek
- Amennyiben a DFI > 25, vagy szakorvosi javaslatra
- Oxidatív stressz esetén (amennyiben az sORP > 1,38 mV/sp. konc., MIOXSYS mérés)
- Normális spermaképek (normozoospermia) esetében, amikor ismeretlen eredetű a meddőség
- Rosszabb mozgásképesség (asthenozoospermia) esetében