Miről lesz szó a cikkben?
- A párok 15%-a küzd meddőségi problémákkal
- A terméketlenségért 40%-ban a férfiak a felelősek
- A spermium az egyik legsérülékenyebb sejt az emberi szervezetben
- A férfiak spermaszáma (spermatogram) folyamatosan romlik
- Legelőször dán kutatók jelezték a spermaszámok tendenciózus esését a 90-es években
Nemzőképességi trendek
A European Society of Human Reproduction (ESHRE) 2017-es adatai szerint csak Európában mintegy 700 000 mesterséges megtermékenyítéses (ART) ciklust végeznek, és ez a szám évente 5%-kal növekszik. A terméketlenségért 40% -ban a női oldal, 40%-ban a férfi oldal a felelős, 20%-ban pedig mindkét félnél találhatók eltérések. A férfiak azonban, ellentétben a közgondolkozással, sokkal sérülékenyebbek, mint a nők. Rövidebb a várható életkoruk, hajlamosabbak a fertőző betegségekre, ráadásul amióta mérni lehet, már tudjuk, hogy a spermaképük is folyamatosan romlik.
Dán kutatók írták le még a 90-es években, hogy 1938-tól 1990-i bezárólag a spermium koncentráció 113 M/ml-ről 66 M/ml-re csökkent (42%-os csökkenés), míg az ondó térfogata 3,4 ml-ről 2,75 ml-re esett vissza (19%-os csökkenés). Ezzel mintegy implicite azt is jelezték, hogy az összes spermium szám is jelentősen csökkent (ld: 1. ábra).
- ábra. Carlsen és munkatársai eredeti ábrája a férfiak spermium koncentrációjának csökkenéséről 1938 és 1990 között.
Az eredményeket az irodalomban fellelhető 61 ilyen irányú publikációból, 14 947 férfi mérési adatából szűrte le. Csak azon férfiak adatai kerültek beválogatásra, akik termékenynek bizonyultak, ennélfogva a tanulmány az egészséges populációról vont le konzekvenciát, viszont okot, vagy okcsoportot nem nevezett meg.
Német kutatók lipcsei és hamburgi fiatalemberekkel (átlag: 19,5 év, n=791) végeztek prospektív tanulmányt 2003 és 2005 között. Az eredmények, amennyiben a spermium koncentráció középértékeket nézzük, 44 M/ml-re jött ki. Ezt az értéket összehasonlítva korábbi évek német eredményeivel a szerzők aggodalmuknak adtak hangot, és csökkenő spermium koncentrációról, valamint csökkenő normál morfológiáról számoltak be.
Mindeközben a francia kutatók 26 609 olyan férfi adatait elemezték 1989 és 2005 között, akik 126 asszisztált reprodukciós (ART) intézetben jelentkeztek a párjukkal mesterséges megtermékenyítési programra. Eredményeik azt mutatták, hogy a kezdeti 73,6 M/ml-es spermium koncentráció 2005-re 49,9 M/ml-re esett vissza, ami 32,2%-os hanyatlást jelent. Hasonlóan szignifikáns, de nehezen számszerűsíthető romlást véltek felfedezni a morfológiában is.
Más francia szerzők is hasonló tendenciáról számoltak be: 10 932 férfi adatait elemezték 19 év időtávlatában Marseille környékén. Eredményeik szerint a spermium koncentráció évente 1,5%-ot, a normál morfológia évente 2,2%-ot, a progresszív motilitás pedig évente 5,5%-ot romlott.
Kínai kutatók 30 636 olyan fiatal férfi adatait elemezték, akik donornak jelentkeztek spermabankokba. Méréseik azt mutatták, hogy 2001 és 2015 között a kezdeti 68 M/ml-es spermium koncentráció 47 M/ml-re esett vissza. Hasonlóan szignifikáns romlást mértek a normál morfológiában és a mozgásképességben is. Tapasztalataik szerint a donorok megfelelősége a kezdeti 55,78%-ról 17,8%-ra romlott 15 év alatt.
A kínai kutatók megfigyelését a magyar adatok is alátámasztják. 2000 és 2011 között a KRIO Intézetbe jelentkező donorok folyamatosan romló spermaparamétereket mutattak fel.
A European Science Foundation (ESF) összesítette a témában megjelent publikációkat, és végső soron hasonló eredményre jutott, mint a nemzetközi vitát kiváltó Carlsen-féle cikk. Mivel lényegesen több adat állt rendelkezésükre, mint 1992-ben, így sokkal pontosabb, és árnyaltabb megállapításokat is közöltek. Így például leírták, hogy az európai országok férfilakosságának 20%-a 20 M/ml-nél is alacsonyabb spermium koncentrációval rendelkezik, 40%-nál pedig olyan a spermakép, amely esetben hosszabb idővel kell számolni a kívánt terhességig, feltételezve, hogy a női oldallal nincs semmi probléma. A spermakép alakulásában földrajzi különbségek mutatkoznak: a finneknek 35%-kal jobb a spermaképük, mint a dánoknak, a skótok és a franciák pedig éppen a két szélsőérték közé esnek. Hasonló geográfiai különbségeket lehetett megállapítani az Egyesült Államok városai között. A Japánok spermaképe a dánokhoz hasonló, míg a Szingapúrban élők még ennél is rosszabb számokkal rendelkeznek. A földrajzi különbségekre egyelőre nem találtak egységes magyarázatot, mindazonáltal érdekes, hogy például a hererák (TGC) előfordulása is hasonló mintázatot mutat: ahol magas a hererák kockázata, ott alacsony a spermium szám, és vica versa.
2017-ben a Human Reproduction Update-ben (HRU) megjelent újabb összefoglaló tanulmány szintén aggasztó képet mutat: a cikk szerint a férfiak spermium koncentrációja 52,4%-ot, az összes spermium szám pedig 59,3%-ot esett vissza 1973 és 2011 között (ld: 2. ábra).
- 2. ábra. A HRU adatai az elmúlt 50 évre vonatkozólag